Karnıyarık Otu Faydaları

karniyarik

Karnıyarık Otu Tohumu Özellikle diyabet, PCOS gibi kronik rahatsızlıkları olanlar başta olmak üzere birçok kişi kendileri için sağlıklı olduğunu düşündükleri kiloyu korumak isterler. Sindirim sistemini düzenlemekten kalp ve kan şekeri seviyelerini dengede tutmaya kadar bir sürü alanda faydaları olan karnıyarık otu tohumu, ayrıca kilo vermeye de yardımcıdır. Vücuttaki sıvıyı emdiğinden dolayı kendinizi tok hissetmenize ve dolaylı olarak da yiyeceğiniz yemeğin miktarını kontrol edebilmenize olanak sağlar. İştah azaltma özelliği sayesinde de karnıyarık otu, sık sık yeme isteği olan bireylerin daha az yemek yemelerine ve böylece kilolarını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Fakat hatırlatmakta fayda var. Sağlıklı ve dengeli beslenerek ve düzenli egzersizler yaparak kilo vermek hedeflenirse, uzun vadede daha sağlıklı bir sonuç elde edilmiş olur.

Karnıyarık otu tohumu vücutta çözünerek bir yığın oluşturduğundan bağırsaklardaki suyu emme özelliğine sahiptir. Bu yüzden de bağırsak hareketlerini çok kolay hale getirir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Crohn hastalığı, hassas bağırsak sendromu veya ishal-kabızlık gibi düzensiz bağırsak hareketlerinden şikayetçi olan kişiler, sindirim sistemini düzenlemek ve iyileştirmek için karnıyarık otundan faydalanabilirler. Ayrıca yeterli miktarda su tüketimiyle birlikte dışkının daha yumuşak bir hale gelmesine yardımcı olan karnıyarık otu, uzun süreli kabızlık şikayetlerinden sonra oluşabilecek hemoroid (basur) ve anal fissür (makat çatlağı) gibi sağlık problemlerinin yaşanmasının da önüne geçmeye yardımcı olur.

Yapılan araştırmalara göre, suda çözünebilme özelliği olan lifler, kolesterol gibi kalp hastalığı olan kişilerin değerlerinin dengelenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Vücudumuzda karaciğerde safra asitleri yapmak için kolesterol kullanılır. Safra asitleri yediğimiz gıdalardaki yağın sindirimini desteklemek için bağırsağa salınır ve daha sonra vücut tekrar kullanılmak üzere safra asitlerini emer. Fakat karnıyarık otu tohumu, bir miktar safra asidini hapseden kalın bir jel tabaka oluşturur ve böylece tekrar kullanılmak için emilecek olan safra asidi vücut tarafından emilemez. Karnıyarık otunun jelimsi tabakasına hapsolmuş bu asitler, vücuttan dışkı yoluyla atılır. Bu işlemin sonucu olarak da karaciğer daha fazla safra asidi üretmek için LDL kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştırır ve kanda daha az LDL kolesterol olmuş olur. Sonuç olarak, düzenli olarak karnıyarık otu tohumu tüketimi kandaki kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olur.

  • İçerdiği zengin mineraller yapısı ve vitamin deposu olmakla beraber karnıyarık otu sağlık açısından birçok amacı gütmektedir. Farklı biçimlerde kullanarak yaşadığınız probleme karşı çözüm üretme şansını elde edebilirsiniz.
  • Bağırsak duvarını yumuşatıp nemlendirmek suretiyle rahatça tuvalete gitme olanağı tanır,
  • Kabızlığa karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir,
  • Bağırsak mukozasını bozmadan güçlü bir detoks etkisi yaratır,
  • Bünyesinde bulundurduğu kaliteli lifler sayesinde bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelir,
  • Kandaki lipit ve kolesterol oranlarını düşürmede yardımcı olur,
  • Glisemiyi etkilemek ile beraber şekerle yağ emilimini sağlar ve iştahı düzenli hale getirir,
  • Kabızlık ve sindirim şikayetleri yaşayanlar için birebir faydalıdır,
  • Bu gibi faydaları ile beraber özellikle bağırsak ve sindirim noktasında ciddi katkılar sunmaktadır. Türkiye’de oldukça yoğun değerlendirilen karnıyarık otu, düzenli olarak tüketildiği takdirde beslenme ve boşaltım sistemlerinin etkin ve sağlıklı çalışmasına imkan vermektedir.

Bir Cevap Yazın

Whatsapp
WhatsApp Destek
Scan the code
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?