Ginseng Faydaları

ginseng 1 scaled

Ginseng vitamin olarak geçse de aslında bir vitamin değildir. Genellikle multivitamin ginseng kombinasyonları oldukça gündemde olduğu için vitamin olduğu zannedilir. Peki neden ginsengler multivitamin mineral kombinasyonlarının içerisinde yer alır?

Ginseng tablet, ginseng bitkisinin kökünden elde edilen bir bitkisel ekstredir. Bu ekstrelerin ise en bilinen özelliği fiziksel performansın arttırılmasına destek olmasıdır. Ginseng ekstreleri ile yapılmış çalışmalara bakıldığında 7 temel etkinliği olduğundan bahsedilir1,2,3.

Gelin bu özelliklere birlikte bakalım:

  • Yorgunluğun azaltılması, enerji seviyelerinin arttırılması

Yorgunlukla savaşmaya destek olan ginsengler, ekstreleri düzenli alındığında enerji seviyelerinin arttırılmasına da yardımcı olur. Kronik yorgunluk yaşayan kişilere Panax ginseng verildiğinde fiziksel ve zihinsel yorgunluğun azaltılmasını sağladığı, ek olarak oksidatif stresi de azalttığı görülmüştür. Ayrıca derleme çalışmalarında ginseng takviyelerinin sadece yorgunluğu azaltmakla kalmayıp enerji seviyelerini artırdığı bilgisi desteklenir.

Multivitamin mineral takviyeleri de günlük enerji seviyelerinin artışına destek sağlayan ürünler olduğundan ginseng vitaminler, mineraller içeren kombinasyonlar hem günlük alınması gereken besin öğelerini sağladığından hem de enerji seviyelerinin artışına destek sağladığından bireylerin tercihlerine sunulan ürünler arasındadır.

  • Güçlü antioksidan, antienflamatuar

Yapılan araştırmalarda ginseng kullanan bireylerin antioksidan kapasitelerinin arttığı ve ginsenoitlerin antiinflamatuar etkileri olduğu görülmüştür.

  • Bağışıklık sistemi desteği

Ginsenglerin bağışıklık sistemini desteklediği bilinen bir gerçek. Özellikle Amerikan ginsengi ile yapılan araştırmalarda ginseng kullanımı olan kişilerde soğuk algınlığı görülme sıklığının ve şiddetinin azaldığı görülmüştür.

  • Kan şekeri düşürücü etkinlik

Ginsengler, diyabeti olsun ya da olmasın bireylerin kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine sağlar. Kan şekeri seviyeleri, pankreastan salgılanan insülin ile kontrol edilir. Ginsengin pankreas fonksiyonlarını iyileştirdiği, bu nedenle de kan şekeri kontörlüne destek sağladığı bilinir. Ek olarak diyabetli bireylerde antioksidan koruma sağlayarak insülin üreten hücreleri korur.

  • Konsantrasyon desteği

Ginseng takviye olarak kullanıldığında hafıza ve konsantrasyon desteği sağlar. Ginseng ve ginkgo biloba kombinasyonu kullanılarak yapılan araştırmalarda konsantrasyonun iyileştirilmesine ve demans (zihnin yitirilmesi olarak geçen, unutkanlık problemlerine verilen genel isim) tedavisine destek sağlayabileceğine de değinilir.

  • Erektil disfonksiyonu iyileştirebilir

Ginsengler fiziksel performansı iyileştirilmesine yardımcı olduğu için erektil disfonksiyonun iyileştirilmesine de destek sağlayabilir. Hatta bazı araştırmalar, oksidatif stresinde azaltılmasına destek olduğu için ereksiyon problemlerinin tedavisinde yer alabileceğinden bahseder. Örneğin; Kore ginsengi kullanan erkeklerin %60 oranında iyileştiği görülmüş.

  • Kanser tedavisine destek olabilir

Kanser tedavisinde kullanılan bitkisel takviyeler, özellikle antioksidan ve antiinflamatuar etkileri ile ön planda. Ginseng etken maddesi olan ginsenoitlerin de antiinflamatuar ve antioksidan etkileri sebebiyle kanser tedavisinde yeri olabilir. Hatta anormal hücre üretimi ve büyümesini engelleyebilir. Kemoterapi alan kişilerde kemoterapiye bağlı görülebilecek yan etkilerde azalma sağlayabileceği de klinik çalışmalarda değinilen başka bir nokta. Kanser tedavisi alıyorsanız ya da görülme riski varsa herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Ginseng cilde faydaları açısından önemli bir bitki ekstresi ancak ginseng saça faydaları açısından çok daha önemli olabilir. Saç dökülmesi yaygın bir sağlık sorunu olsa da çoğu zaman çözümsüz değildir. Saçların sağlıklı olması için köklerinde onların büyümesini sağlayan hücrelerin sağlıklı olması gerekir. Ginseng sayesinde saçlı derideki hücreleri artırabilir, saç köklerini besleyebilirsiniz. Özellikle ginsenoitlerin kökleri besleme konusunda etkili olduğu bilinir.

Diğer yandan foto yaşlanma, uzun süreli güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda karşımıza çıkan bir durumdur. Bu mekanizmanın altında inflamasyon, cilt hücrelerinin hasarlanması oksidan maddelerle temas yatar. Ginsenoitlerin anti-aging (yaşlanma karşıtı) etkisi sayesinde yaşlanmanın da önüne geçebilirsiniz. Ginseng ekstresi ve ginsenoit içeren ürünler ile cildinizin ve saçınızın yapısal bütünlüğünü koruyabilirsiniz

.

Bir Cevap Yazın

Whatsapp
WhatsApp Destek
Scan the code
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?