Arı Sütü Nedir? Neden Önemlidir?

1309.970

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi bal arılarının üretmiş olduğu süte benzer bir salgıdır. İçeriği coğrafya ve iklime bağlı şekilde farklılık gösterir. Bu ürün kraliçe arının gelişimi ve beslenmesi için kullanılması dolayısı ile İngilizce’de “royal jelly” (kraliyet jölesi) adını almaktadır. Arı sütü polen ile sıkça birbirine karıştırılır ancak bu iki ürün birbirinden bütünüyle farklıdır. Arı sütü, bal, polen, balmumu özellikle bal arılarından elde edilen ürünler olsa da birbirlerinden nerdeyse her bakımdan ayrılırlar. Arı sütü, larvaların beslenmesinde ve yetişkin kraliçeler için kullanılmakta olan bal arısı salgısıdır. İşçi arıların salgı bezlerinden salgılanır, cinsiyete ya da sosyal sınıfına bakılmaksızın koloni içerisindeki bütün larvalar bu salgı ile beslenir.

İşçi arılar, yeni bir kraliçe yetiştirmeye karar verdiğinde (bu genelde eski kraliçenin zayıflaması veya ölmesi sebebiyle olur), birkaç küçük larva seçer ve onları özel olarak inşa edilmiş kraliçe hücrelerinde çok miktarda arı sütü ile besler. Bu beslenme türü, yumurtalara kraliçe olmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere, kraliçe morfolojisini sağlar.

Arı Sütü Faydaları

Arı sütü su, karbonhidrat, protein, yağ, B vitaminleri ve eser mineraller içerir. Eşsiz proteinleri ve yağ asitleri ile sağlık açısından pek çok yararı bulunabilir:

Arı sütü, antioksidan ve anti enflamatuar etkilere sahip olabilir
Kolesterol seviyelerini etkileyerek kalp hastalığı riskini azaltabilir
Yara iyileşmesine ve cilt onarımına yardımcı olabilir
Arı sütündeki spesifik proteinler kan basıncının düşmesine katkıda bulunabilir
İnsülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir
Antioksidan fonksiyonları ile daha sağlıklı beyin fonksiyonunu destekleyebilir
Bazı yaşlanma belirtilerini azaltabilir
Bağışıklık sisteminin korunmasına katkıda bulunabilir
Menopozun bazı belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü genelde takviye edici gıda olarak karşımıza çıkar. Her ürünün içeriği farklı olduğu için kullanım biçimi birbirinden farklı olabilmektedir. Arı sütü kullanmak istiyorsanız ürün üstündeki günlük servis miktarına dikkat etmeniz gerekir.

Arı Sütü Nasıl Üretilir, Nasıl Saklanır?

Arı sütü, işçi arıların başlarındaki salgı bezlerinden salgılanır. Arı sütü kraliçe larvaları yaklaşık dört günlük iken her bir kraliçe hücresinden toplanır. Bunlar büyük miktarlarda arı sütünün biriktiği tekli hücrelerdir; işçi larvaları arı sütü ile beslendiğinde, direk olarak onları beslediğinden nerdeyse üretildiği anda tüketilir.

Arı sütü saklanırken en dikkat çok edilmesi gerekli olan nokta ürün bozulabileceğinden, üreticilerin arı sütünü uygun bir biçimde soğuk depolamaya hızlı bir biçimde eriştirebilmesidir. Arı sütü, polen, propolis gibi ürünler, tüketilene dek doğru şartlarda saklanmalıdır. Bazen bal veya balmumu arı sütünün korunmasına yardımcı olması amacı ile içeriğe eklenebilmektedir.

Not: Herhangi bir sağlık probleminiz varsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanız öneri edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Arı Sütü Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Günde 300-6.000 mg arı sütü tüketilebileceğini belirten araştırmalar olsa bile ülkemizde arı sütü tüketimi için belirlenmiş net bir doz miktarı bulunmamaktadır. Bunun için arı sütü tüketmek isteyenler ürünlerin üstündeki günlük kullanım miktarına dikkat etmelidir.

Bir Cevap Yazın

Whatsapp
WhatsApp Destek
or scan the code
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?